29 grudnia 2024

592. Ramon Zenhäusern

I oficjalnie wystartował - mowa tu o 73. Turnieju Czterech Skoczni, który tradycyjnie po Bożym Narodzeniu został zainaugurowany w Oberstdorfie. Austriacy bezsprzecznie zdominowali niemieckie zawody, biorąc pierwsze 5 miejsc we wczorajszych kwalifikacjach oraz całe podium dzisiejszych zawodów. Błysnął Paweł Wąsek, zajmując 10. miejsce, Jakub Wolny był 30., natomiast pozostali Polacy przegrali swoje pojedynki, jednocześnie nie kwalifikując się jako szczęśliwi przegrani.

A wracając do autografu - dziś prezentuję podpis Ramona Zenhäuserna, szwajcarskiego narciarza alpejskiego. Szwajcar pierwsze pucharowe punkty wywalczył 13 stycznia 2013 roku w Adelboden, zajmując 22. miejsce w slalomie. W klasyfikacji generalnej sezonu 2012/2013 zajął ostatecznie 110. miejsce. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 30 stycznia 2018 roku w Sztokholmie, wygrywając rywalizację w slalomie równoległym. W sezonach 2020/2021 i 2022/2023 zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji slalomu. 

Podczas igrzysk w Pjongczang wspólnie z koleżankami i kolegami z reprezentacji wywalczył złoty medal w zawodach drużynowych. Na tych samych igrzyskach zdobył też srebrny medal w slalomie, rozdzielając Szweda André Myhrera i Austriaka Manuela Fellera. Na mistrzostwach świata w Åre w 2019 roku wspólnie z Wendy Holdener, Aline Danioth i Danielem Yule zdobył złoty medal w zawodach drużynowych podczas mistrzostw świata w Åre. Zajął tam też 5. miejsce w slalomie. W trwającym sezonie 2024/2025 jak dotąd zdobył 12 punktów (wszystkie w slalomie), co pozwala na zajmowanie 38. miejsca w klasyfikacji slalomu i 109. miejsca w generalce.

26 grudnia 2024

591. Larissa Gasser

Oto podpis Larissy Gasser, szwajcarskiej snowboardzistki. W Pucharze Świata startuje od sezonu 2015/2016. Jak dotąd, w pucharowych zawodach raz uplasowała się w czołowej "10" - było to w słoweńskiej Rogli w marcu 2021 - w równoległym slalomie gigancie zajęła 6. miejsce. W obecnie trwającym sezonie 2024/2025 regularnie zdobywa punkty - do tej pory zdobyła ich 18 w slalomie równoległym.

21 grudnia 2024

590. Lotte Lie

Dziś na blogu, po raz pierwszy w ponad 11-letniej historii prezentuję podpis zawodnika (a ściślej - zawodniczki) z Belgii. Lotte Lie, biathlonistka, choć urodzona w Norwegii, reprezentuje właśnie ten kraj. Startowała na Igrzyskach w Pekinie, zajmując 45. miejsce w biegu indywidualnym i 64. miejsce w sprincie. Podczas tegorocznego czempionatu w Novym Měście na Moravě najlepiej poradziła sobie w biegu ze startu masowego, zajmując 14. miejsce. Ostatni sezon w wykonaniu Belgijki to 244 punkty i 28. miejsce na koniec sezonu. W obecnie trwającym sezonie 2024/2025 zajmuje obecnie 23. pozycję, mając w dorobku 93 punkty.



17 grudnia 2024

589. Delia Durrer

Przedstawiam podpis Delii Durrer, szwajcarskiej narciarki alpejskiej. Specjalizuje się w zjeździe i supergigancie. W PŚ zadebiutowała w sezonie 2020/2021, a pierwsze punkty (a w zasadzie punkt) wywalczyła w styczniu 2022. Ostatni sezon 2023/2024 w wykonaniu młodej Szwajcarki to 105 punktów i 64. miejsce w klasyfikacji generalnej. W zeszłym tygodniu zdobyła pierwszy punkt w sezonie 2024/2025, zajmując 30. miejsce w zjeździe w amerykańskim Beaver Creek. 

14 grudnia 2024

588. Magdalena Egger

Emocje związane z Wisłą zdążyły już opaść, więc można wrócić do regularnego publikowania nowych autografów. Numer 588 przypadł w udziale Magdalenie Egger, austriackiej narciarce alpejskiej. Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawiła się 14 listopada 2017 roku w Sulden, gdzie w zawodach juniorskich zajęła trzecie miejsce w slalomie. W 2020 roku wzięła udział w mistrzostwach świata juniorów w Narwiku, zdobywając złote medale w zjeździe, supergigancie i kombinacji. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Bansku zajęła trzecie miejsce w supergigancie. Ponadto podczas mistrzostw świata juniorów w Panoramie wywalczyła złote medal w zjeździe, gigancie i supergigancie oraz srebrne w kombinacji i rywalizacji drużynowej. W Pucharze Świata zadebiutowała 14 stycznia 2020 roku we Flachau, gdzie nie zakwalifikowała się do pierwszego przejazdu w slalomie. Pierwsze punkty zdobyła 21 listopada 2021 roku w Levi, zajmując w tej samej konkurencji 19. miejsce. 


 

12 grudnia 2024

PŚ w Wiśle 2024 (grudzień) - relacja

Po raz drugi w 2024 roku, po raz pierwszy w sezonie 2024/2025 najlepsi skoczkowie zawitali do Wisły, by rozegrać zawody na skoczni im. Adama Małysza. Tym razem wiślańskie zawody nie były częścią dłuższej wieloetapówki, jak miało to miejsce 11 miesięcy temu, kiedy to po raz pierwszy (i prawdopodobnie ostatni) rozegrano PolSKI Turniej. 

Program zawodów był standardowy i nie odbiegał od innych weekendów z Pucharem Świata: w piątek dwie serie treningowe i kwalifikacje, w sobotę seria próbna i konkurs oraz w niedzielę kwalifikacje i konkurs. Tym razem zaplanowano dwa konkursy indywidualne. 


 

06.12.2024 (piątek)

Tego dnia w Wiśle odbywała się kolejna odsłona Akademii Lotnika - projektu mającego na celu propagowanie skoków narciarskich, przede wszystkim w miejscowościach położonych z dala od gór, gdzie dostęp do obiektów skokowych jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy. Oczywiście, w Wiśle skoczni dostatek, jednak biorąc pod uwagę okoliczność organizacji pucharowych zawodów i obecność wielu kibiców, pomysł zorganizowania Akademii tamże należy uznać za trafiony.

Każdy zainteresowany, niezależnie od wieku mógł spróbować swoich sił na skoczni o punkcie konstrukcyjnym 2 metry. Próba na przenośnym obiekcie była poprzedzona krótkim treningiem, który koncentrował się na każdej fazie "lotu". Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz pamiątkowy plastron.


Piątkowy wieczór był bardzo zimny, deszczowy i wietrzny. Krótko mówiąc - warunki zniechęcały do przebywania na zewnątrz, a także były niemałym zagrożeniem dla przeprowadzenia treningów i kwalifikacji. Widząc, co dzieje się za oknem, postanowiłem zrezygnować z oglądania pod skocznią zawodów. Ku mojemu zaskoczeniu, zarówno treningi, jak i kwalifikacje odbyły się. Na treningach dominował Jan Hörl, a kwalifikacje padły łupem Daniela Tschofeniga. Dobrze zaprezentował się powracający po zabiegu Piotr Żyła, który zajął 7. miejsce. Z pewnością niemiłe wspomnienia z wiślańskim obiektem będzie mieć Jason Colby - amerykański junior upadł podczas jednego z treningów i złamał obojczyk, tym samym nie wystartuje w kolejnych zawodach trwającego sezonu. 

 

07.12.2024 (sobota)

Warunki w sobotę były znacznie lepsze niż w piątek. Wypogodziło się, przestało padać a wiatr nie był zbyt dokuczliwy, przynajmniej dla widowni. W takiej scenerii widok na skocznię jest imponujący.

 

Pierwsza seria nie obfitowała w dalekie skoki: 130 metrów przekroczył tylko Daniel Tschofenig. Do "30" awansowało czterech Polaków, trzem ta sztuka się nie udała. Najbardziej zawiódł Piotr Żyła, który poprzedniego dnia błyszczał w kwalifikacjach. Nie awansowali również m. in. Lovro Kos, Simon Ammann czy Johann Andre Forfang. W drugiej serii lepszych odległości było więcej, jednak dalej do skoków na odległość przynajmniej 135 metrów sporo brakowało. Od tej reguły wyłamał wcześniej wspomniany Tschofenig - pięknym skokiem na odległość 135,5 metra zapewnił sobie pierwsze zwycięstwo w karierze, jednocześnie zostając pierwszym zwycięzcą pucharowych zawodów urodzonym w XXI wieku i III tysiącleciu. Tuż za nim uplasował się Szwajcar Gregor Deschwanden, dla którego to było trzecie podium w karierze oraz lider PŚ Niemiec Pius Paschke. Polacy nie zachwycili, choć należy wyróżnić dobry występ Pawła Wąska - 11. miejsca. Aleksander Zniszczoł był 16., Dawid Kubacki 25. a Jakub Wolny - 26. 

08.12.2024 (niedziela)

Niedziela ze skokami rozpoczęła się od kwalifikacji, które padły łupem Piusa Paschke. Pierwsza seria zawodów była o wiele ciekawsza niż ta sobotnia - granica 130 metra była regularnie przekraczana, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją publiczności. Najlepszym wynikiem (136 m) mógł poszczycić się wyżej wspomniany Paschke, ale nie mniej skutecznie zaprezentowali się Hörl, Kraft czy Tschofenig. Druga seria była równie przyjemna do oglądania, gdyż dalekich skoków nie brakowało. Ostatecznie wygrał Paschke, a podium uzupełnili Hörl i Kraft. Polacy tłumnie weszli do II serii, co daje powody do ostrożnego optymizmu przed kolejnymi zawodami w Titisee-Neustadt. Uplasowali się parami: Wąsek i Zniszczoł zajęli 11. i 12. miejsce, Wolny i Kubacki skończyli na 19. i 20. miejscu, a weterani Stoch i Żyła na 25. i 26. lokacie. 


Podsumowanie

Kolejny PŚ za mną, a tym samym - zbieranie autografów. Wpadło 45 kolejnych sztuk, co może nie jest rewelacyjnym wynikiem, jednak zebrałem podpisy tych zawodników, których autografy rzadko goszczą na innych blogach, jak Rune Velta czy Kristoffer Eriksen Sundal. Dla tych, którym nie w smak wysokie ceny biletów, czy też wyjątkowo restrykcyjne przepisy dotyczące wnoszenia dań i napojów na skocznię, polecam obserwowanie zawodów z chodnika, który okrąża obiekt im. Adama Małysza. Widok jest zupełnie przyzwoity.

Warto nadmienić, iż pojawił się telebim, który zawierał informacje dotyczące not za styl, punktów za wiatr i belkę, a także aktualne miejsce, które zajmował zawodnik po swojej próbie. Czyniło to oglądanie zawodów znacznie łatwiejszym, bez konieczności ciągłego patrzenia w telefon i śledzenia aplikacji FISu lub podobnych serwisów, dostarczających takich informacji. 


Jedyne czego naprawdę szkoda to tego, iż kobiety w tym roku nie rywalizowały w Wiśle, wespół z mężczyznami. Ostatni raz miało miejsce podczas inauguracji sezonu 2022/2023 (na początku listopada, bez śniegu). W sezonie 2023/2024 odbywał się PolSKI Turniej i właśnie jego organizacja wydawała mi się przeszkodą, która to uniemożliwiła. Niemniej, od kolejnego sezonu kalendarz pań i panów ma być ten sam, więc mam nadzieję iż wtedy uda się ponownie spotkać z najlepszymi skoczkiniami. 

I to by było na tyle - mam nadzieję, iż uda się pojechać do Wisły lub Szczyrku latem na kolejne Letnie Grand Prix!

1 grudnia 2024

587. Dmytro Pidruczny

Po dwumiesięcznej przerwie od nowych autografów, powracam z nowym zawodnikiem - a jest to Dmytro Pidruczny, ukraiński biathlonista. Jego najważniejszym osiągnięciem jest tytuł Mistrza Świata, zdobyty w 2019 w szwedzkim Östersund, w biegu pościgowym. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2019/2020, kiedy zajął 17. miejsce w klasyfikacji generalnej. Z kolei sezon 2023/2024 zakończył na 38. miejscu. Autograf z wymiany. 



29 listopada 2024

256d. Stephan Leyhe

Oto podpisy Stephana Leyhe, niemieckiego skoczka narciarskiego. Sezon 2023/2024 w wykonaniu Niemca to 425 punkty i 23. miejsce na koniec sezonu. Na MŚ w lotach w Tauplitz zajął 10. miejsce w zawodach indywidualnych, a w konkursie drużynowym wywalczył brązowy medal. W niedawno rozpoczętym sezonie 2024/2025, po dwóch konkursach ma na koncie 17 punktów. 


AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 40/63

26 listopada 2024

233d. Elena Curtoni

Przedstawiam podpis Eleny Curtoni, włoskiej narciarki alpejskiej. Wśród największych osiągnięć Włoszki należy wymienić 2. miejsce w klasyfikacji supergiganta w sezonie 2021/2022. Sezon 2022/2023 ukończyła na bardzo dobrym, 9. miejscu z dorobkiem 666 punktów. W sezonie 2023/2024 nie zdążyła zdobyć punktów - 8 grudnia 2023 w Sankt Moritz doznała kontuzji, która wykluczyła ją ze startów na cały sezon. Łącznie w karierze 12 razy stała na podium, z czego trzykrotnie zwyciężyła.

 


24 listopada 2024

213b. Halvor Egner Granerud

Sezon 2024/2025 oficjalnie wystartował - we wczorajszym zawodach otwierających 46. edycję PŚ triumfował Pius Paschke, drugi był Daniel Tschofenig, a niespodziewanie na najniższym stopniu podium znalazł się Maximillian Ortner. Najlepiej spisał się Paweł Wąsek, który był 14.

Bohater dzisiejszej notki - Halvor Egner Granerud - zajął 11. miejsce. Ostatni sezon w wykonaniu utytułowanego Norwega to nieregularne występy w PŚ, 409 punktów i 24. miejsce na koniec sezonu. Na MŚ w Lotach w Tauplitz w styczniu tego roku został zdyskwalifikowany. Niestety, autograf jest słabo widoczny.


AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 38/63


17 listopada 2024

186a. Luca Aerni

Oto podpis Luki Aerniego, szwajcarskiego narciarza alpejskiego. To również powrót po wielu latach tego zawodnika na bloga - jego pierwszy podpis pojawił się ponad 8 lat temu. Aerni w ostatnim sezonie zdobył 145 punktów, co pozwoliło na zajęcie 54. pozycji w klasyfikacji generalnej. Najlepsze miejsce w karierze - drugie - zajął w grudniu 2017 w slalomie we włoskiej miejscowości Madonna di Campiglio. Sezon 2017/2018 był również najlepszy w jego karierze - zajął 25. miejsce w klasyfikacji generalnej, mając w dorobku 333 punkty. 


13 listopada 2024

167d. Andrzej Stękała

Dziś na blogu - podpis Andrzeja Stękały, polskiego skoczka narciarskiego. Ostatni sezon dla Polaka w Pucharze Świata był nieudany - startował bardzo rzadko i nie zdobył żadnego punktu. Częściej brał udział w drugoligowych zawodach (tj. w Pucharze Kontynentalnym) - zdobył 169 punktów i zajął 37. miejsce na koniec sezonu. 


AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 37/63

8 listopada 2024

140g. Michael Hayböck

Po tygodniowej przerwie, u progu długiego weekendu powracam z kolejnymi podpisami - tym razem od Michaela Hayböcka, austriackiego skoczka. Ostatni sezon w jego wykonaniu to bardzo dobre i równe występy - 6. miejsce na koniec sezonu i 882 punkty. Na MŚ w lotach w Tauplitz zajął 8. miejsce, a w drużynie wespół z kolegami wywalczył srebro. 2 listopada 2024 ogłosił, iż przyszedł na świat jego pierworodny syn - Niklas. 


AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 36/63

1 listopada 2024

130b. Tina Maze

Po wielu latach na bloga powraca podpis Tiny Maze - słoweńskiej narciarki alpejskiej. Zawodniczka ta zadebiutowała w PŚ już w 1999 roku, a pierwsze punkty zdobyła na początku sezonu 2000/2001. W karierze wygrała klasyfikację generalną PŚ w sezonie 2012/2013, drugie miejsca zajmowała w sezonach 2011/2012 i 2014/2015, a trzecią lokatę zajęła w sezonie 2010/2011. Na Igrzyskach zdobyła dwa złota i dwa srebra, a na Mistrzostwach Świata - 4 złota i 5 sreber. W karierze 81 razy stała na podium zawodów - wygrała 26, 28 razy była druga i 27 razy trzecia. W 2015 roku zakończyła karierę.

27 października 2024

121f. Manuel Fettner

Oto podpisy Manuela Fettnera, austriackiego skoczka narciarskiego. Pomimo upływu lat - Fettner już ma 39 lat - wciąż prezentuje dobrą i równą formę, będąc pewnym punktem austriackiej drużyny. Ostatni sezon 2023/2024 to 12. miejsce na koniec sezonu i 703 punkty. Na MŚ w Lotach w Tauplitz w 2024 roku zajął 35. miejsce w konkursie indywidualnym i wywalczył srebrny medal w konkursie drużynowym.


AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 34/63

24 października 2024

108f. Juliane Seyfarth

Dziś na blogu - autografy Juliane Seyfarth, niemieckiej skoczkini narciarskiej. Ostatni sezon urodziwej Niemki to seria niezwykle równych występów - w każdym konkursie kwalifikowała się do II serii, jednak najwyższe miejsce to 14. lokata w drugim konkursie w Oslo. 156 punktów pozwoliło na zajęcie 28. miejsca na koniec sezonu 2023/2024. 




21 października 2024

76g. Lara Gut-Behrami

Oto kolejny podpis od Lary Gut-Behrami, szwajcarskiej narciarki alpejskiej. Tak jak bohater przedwczorajszej notki - Stefan Kraft - triumfowała w klasyfikacji generalnej w ostatnim sezonie 2023/2024. Zrobiła to w pięknym stylu, zdobywając łącznie 1716 punktów i 16 razy stając na podium pucharowych zawodów, z czego osiem z nich wygrała. Największe sukcesy odnosi w gigancie i supergigancie, jednak Gut-Behrami wielokrotnie udowadniała, iż jest wszechstronną zawodniczą i w każdej konkurencji radzi sobie bardzo dobrze. 


19 października 2024

71l. Stefan Kraft

Oto kolejne w mojej kolekcji podpisy Stefana Krafta, austriackiego skoczka narciarskiego. Popularny Krafti w sezonie 2023/2024 dzielił i rządził, zwyciężając w klasyfikacji generalnej z imponującym dorobkiem 2149 punktów, a także bijąc rekord Janne Ahonena w liczbie podiów PŚ - ma już ich 118. Wyprzedził również Adama Małysza i Kamila Stocha w liczbie pucharowych zwycięstw - Polacy mają ich po 39, a Austriak - 43. Zwyciężył również w MŚ w Lotach rozgrywanych w Tauplitz i Raw Air 2024, a w Turnieju Czterech Skoczni zajął 3. miejsce. 



AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 32/63

15 października 2024

66b. Zbigniew Bródka

Oto autograf dawno niewidzianego na blogu Zbigniewa Bródki - ostatni raz jego autograf został opublikowany w 2015 roku. Zbigniew Bródka to utytułowany łyżwiarz szybki. Jego najwznioślejszym osiągnięciem w karierze jest złoty medal Igrzysk w Soczi w 2014 roku na dystansie 1500 metrów. Na tej samej imprezie wywalczył brąz w biegu drużynowym oraz rok wcześniej brązowy medal MŚ w biegu drużynowym. W 2022 roku zakończył karierę. 

12 października 2024

16l. Dawid Kubacki

Czas na autografy kolejnego polskiego skoczka - mowa o Dawidzie Kubackim. Sezon 2023/2024 w wykonaniu mieszkańca Szaflar nie był zbyt udany - zdobył 213 punktów, co przełożyło się na 28. miejsce w klasyfikacji generalnej. Najwyższe miejsce - ósme - zajął w pierwszym konkursie w Sapporo. W Letnim Grand Prix startował w miarę regularnie, opuszczając tylko konkursy w Rumunii. 175 punktów pozwoliło na zajęcie 8. miejsca w klasyfikacji generalnej. 



AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 30/63

8 października 2024

5f. Maciej Kot

Oto kolejny w mojej kolekcji podpis Macieja Kota, skoczka narciarskiego. W sezonie zimowym 2023/2024 początkowo startował w Pucharze Świata. W grudniu nie zdobył punktów cyklu, a w styczniu zrobił to raz, zajmując 27. miejsce w Zakopanem. Trafił następnie do Pucharu Kontynentalnego, w którym odniósł jedno zwycięstwo, 4 lutego na skoczni w Lillehammer. W marcu powrócił do startów w Pucharze Świata i w konkursach rozgrywanych w ramach Raw Air 2024 czterokrotnie zdobył punkty cyklu. Najwyżej sklasyfikowany był na 21. pozycji, którą zajął 10 marca w Oslo. Sezon zakończył z dorobkiem 21 punktów na 55. miejscu. W trakcie tegorocznego Letniego Grand Prix w trzech konkursach zdobył 38 punktów i zajął 47. miejsce. 


AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 28/63

5 października 2024

2n. Kamil Stoch

Letnie Grand Prix 2024 powoli przechodzi do historii - pozostał tylko jutrzejszy konkurs drużyn mieszanych. W klasyfikacji indywidualnej nieoczekiwanie zwyciężył Paweł Wąsek przed Stefanem Kraftem i Mariusem Lindvikiem. 

Kamil Stoch, bohater dzisiejszego wpisu sporadycznie startował w letniej odsłonie skoków - pojawił się tylko raz, w pierwszym konkursie w Wiśle, zajmując 16. miejsce, co pozwoliło na zdobycie 15 punktów. Niestety, nasz mistrz w ostatnim czasie nabawił się kontuzji, która wykluczyła go na klika tygodni ze startów. Warto wspomnieć, iż od tego lata Stoch ma do dyspozycji indywidualny zespół przygotowawczy, któremu przewodzi Michal Doležal. Ostatni sezon 2023/2024 to w wykonaniu Zębianina 256 punktów i 26. miejsce na koniec sezonu.



AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 27/63

30 września 2024

586. Siergiej Ridzik

W ostatni dzień września na bloga wrzucam podpis Siergieja Ridzika, rosyjskiego narciarza dowolnego. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 15 grudnia 2015 roku w Val Thorens, zajmując 27. miejsce. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 6 lutego 2015 roku w Arosie, kończąc rywalizację w skicrossie na drugiej pozycji. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2017/2018, kiedy to zajął 27. miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji skicrossu był piąty. W 2015 roku wystartował na mistrzostwach świata w Kreischbergu, gdzie zajął 15. miejsce w swej konkurencji. Na igrzyskach w Pjongczangu w 2018 roku zdobył brązowy medal olimpijski w skicrossie. 

Z uwagi na wykluczenie rosyjskich sportowców w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, od lutego 2022 nie startuje w zawodach pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.  


27 września 2024

585. Marc Rochat

Dziś na blogu - podpis Marca Rochata, szwajcarskiego narciarza alpejskiego. W ostatnim czasie forma Szwajcara wyraźnie rośnie - ostatni sezon to 34. miejsce w klasyfikacji generalnej i 258 punktów. Wszystkie te punkty zdobył w zawodach slalomowych, a w klasyfikacji slalomu zajął 9. miejsce. W 2023 roku wystartował na MŚ w Courchevel, gdzie w slalomie zajął 14. miejsce.


24 września 2024

584. Alexis Monney

We wtorkowy wieczór prezentuję podpis Alexisa Monneya, szwajcarskiego narciarza alpejskiego. W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 18 grudnia 2021 roku w Val Gardena, gdzie zajął 35. miejsce w zjeździe. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 4 marca 2022 roku w Kvitfjell, zajmując 26. miejsce w tej samej konkurencji. Ostatni sezon 2023/2024 w wykonaniu Szwajcara to 118 punktów i 60. miejsce w klasyfikacji generalnej. 



21 września 2024

583. Ryan Cochran-Siegle

Oto podpis Ryana Cochrana-Siegle, amerykańskiego narciarza alpejskiego. W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 26 listopada 2011 roku w Lake Louise, gdzie nie ukończył zawodów w zjeździe. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył, 3 grudnia 2011 roku w Beaver Creek, zajmując 29. miejsce w supergigancie. Na podium zawodów tego cyklu pierwszy raz stanął 19 grudnia 2020 roku w Val Gardenie, kończąc rywalizację w zjeździe na drugiej pozycji. Trzykrotnie startował na mistrzostwach świata – jego najlepszym wynikiem na nich była 11. pozycja w supergigancie na mistrzostwach świata w Åre w 2019 roku. Na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku zajął 11. pozycję w gigancie, 14. w supergigancie i 23. w zjeździe. Podczas rozgrywanych rok później igrzysk olimpijskich w Pekinie wywalczył srebrny medal w supergigancie. Sezon 2023/2024 w wykonaniu Amerykanina to 24. miejsce w klasyfikacji generalnej i 306 punktów na koncie. 



16 września 2024

582. Kasperi Valto

Oto podpisy Kasperiego Valto, fińskiego skoczka narciarskiego. Regularnie startował w sezonie 2023/2024 Pucharu Świata, jednak najczęściej były to miejsca poza czołową "30". Niemniej, dwukrotnie udało mu się zapunktować - łącznie zdobył 12 oczek, co przełożyło się na 57. miejsce w klasyfikacji generalnej. Biorąc pod uwagę zapaść fińskich skoków, każdy sukces fińskiego juniora cieszy i być może przyczyni do poprawy sytuacji skoków w tym skandynawskim kraju.

 

AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 24/63

13 września 2024

581. Loïc Meillard

Po nieco dłuższej przerwie powracam z kolejnym autografem i będzie on mocno nawiązywał do poprzedniego wpisu. Oto podpis Loïc Meillarda, szwajcarskiego narciarza alpejskiego, brata Mélanie której autograf opublikowałem w zeszłym tygodniu. 

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 10 stycznia 2015 roku w Adelboden, gdzie nie zakwalifikował się do drugiego przejazdu slalomu. Pierwsze punkty w zawodach tego cyklu wywalczył 28 lutego 2016 roku w Hinterstoder, zajmując 28. miejsce w gigancie. Na podium zawodów pucharowych po raz pierwszy stanął 19 grudnia 2018 roku w Saalbach, gdzie rywalizację w gigancie ukończył na drugiej pozycji. Rozdzielił tam na podium Žana Kranjca ze Słowenii i Francuza Mathieu Faivre’a. W sezonie 2020/2021 zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. W sezonie 2019/2020 zwyciężył w klasyfikacji PAR, a w klasyfikacji generalnej był dziesiąty. W klasyfikacji generalnej sezonu 2023/2024 był drugi, podobnie jak w klasyfikacji giganta. 

Na mistrzostwach świata w Cortina d’Ampezzo w 2021 roku zdobył dwa medale. Najpierw zajął trzecie miejsce w superkombinacji. Dzień później był też trzeci w gigancie równoległym. Podczas rozgrywanych dwa lata później mistrzostw świata w Courchevel/Méribel zdobył srebrny medal w gigancie



4 września 2024

580. Mélanie Meillard

Kontynuuję serię poświęconą narciarstwu alpejskiemu - oto podpis Mélanie Meillard ze Szwajcarii. W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 13 grudnia 2015 roku w Åre, gdzie nie ukończyła pierwszego przejazdu w slalomie. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła 22 października 2016 roku w Sölden, zajmując 18. miejsce w gigancie. W 2017 roku wystąpiła na mistrzostwach świata w Sankt Moritz, zajmując między innymi trzynaste miejsce w gigancie. Najlepszy wynik zanotowała w sezonie 2017/2018 - 19. miejsce w klasyfikacji generalnej i 431 oczek na koniec sezonu. Po spadku formy w kolejnych sezonach, Szwajcarka w ostatniej pucharowej odsłonie 2023/2024 zajęła satysfakcjonujące, 38. miejsce (224 punkty).


30 sierpnia 2024

579. Laura Pirovano

Przedstawiam podpis Laury Pirovano, włoskiej narciarki alpejskiej. W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 28 grudnia 2015 roku w Lienzu, gdzie nie zakwalifikowała się do pierwszego przejazdu giganta. Pierwsze pucharowe punkty zdobyła 19 marca 2017 roku w Aspen, zajmując 23. miejsce w tej samej konkurencji. Ostatni sezon w wykonaniu Włoszki to 27. miejsce na koniec sezonu z wynikiem 365 punktów.




24 sierpnia 2024

578. Kenji Ogiwara

Dziś na blogu - autografy Kenjego Ogiwary, japońskiego kombinatora norweskiego. Przyznam, że zdobycie autografów od mistrza z Dalekiego Wschodu nie było łatwe, wymagało wielu prób oraz nieoczywistych rozwiązań. Niemniej - udało się, a Ogiwara przysłał 3 podpisy na pięknych japońskich pocztówkach. 

Kenji Ogiwara zadebiutował w PŚ w sezonie 1988/1989, natomiast pierwsze sukcesy przyszły w sezonie 1991/1992: na Igrzyskach w Albertville w sztafecie zdobył złoty medal. W sezonach 1992/1993, 1993/1994 i 1994/1995 Japończyk był najlepszy w klasyfikacji generalnej. W tym czasie zdobywał medale Mistrzostw Świata (dwa złota na MŚ w Falun w 1993 - w sztafecie oraz na skoczni dużej i w biegu na 15 km oraz złoto na MŚ w Thunder Bay w 1995 w sztafecie) oraz medal Igrzysk Olimpijskich (złoto na IO w Lillehammer w 1994 w sztafecie). Po trzech sezonach absolutnej dominacji Ogiwara utrzymywał dobrą dyspozycję: w sezonie 1995/1996 zajął 2. miejsce, a w kolejnym sezonie - 6. Na MŚ w Trondheim w 1997 zdobył złoto w zawodach metodą Gundersena (skoki na normalnym obiekcie i bieg na 15 km). Po obniżce formy w sezonie 1997/1998 (13. miejsce na koniec) kolejne sezony przyniosły powrót do dobrej dyspozycji: na MŚ w Ramsau w 1999 zajął 3. miejsce w sprincie (skok na normalnej skoczni i bieg na 7,5 km). W sezonie 1999/2000 zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz ostatni raz stanął na podium pucharowych zawodów - łącznie ich miał na koncie 38. Po sezonie 2001/2002 zakończył karierę. Obecnie jest burmistrzem Nagano - miasta, w którym w 1998 odbyły się Igrzyska Olimpijskie.




21 sierpnia 2024

577. Andrea Campregher

Dziś na blogu przedstawiam autografy Andrei Campreghera, włoskiego skoczka narciarskiego. Zadebiutował w PŚ w sezonie 2023/2024. Początkowo odnosił niewielkie sukcesy (jak pierwsze punkty w karierze), jednak z czasem jego forma słabła - awanse do głównego konkursu stawały się rzadkością. Łącznie zdobył 3 punkty, co pozwoliło na zajęcie 64. miejsca w klasyfikacji generalnej. Startował na MŚ w lotach w Tauplitz, jednak w pierwszej serii zawodów został zdyskwalifikowany. 


AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 22/63

16 sierpnia 2024

576. Tate Frantz

Dziś na blogu kolejny autograf ze stycznia tego roku - został złożony przez Tate Frantza, amerykańskiego skoczka narciarskiego. W sezonie 2023/2024 zadebiutował w PŚ, w którym zaprezentował się z bardzo dobrej strony - zdobył 71 punktów, co pozwoliło na zajęcie 42. pozycji w klasyfikacji generalnej. Na MŚ w Lotach w Tauplitz zajął 20. miejsce, a amerykański zespół w konkursie drużynowym zajął 9. lokatę. 

AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 20/63

10 sierpnia 2024

575. Robert Mateja

Dwa ostatnie dni przynoszą mnóstwo informacji - wczoraj lotem błyskawicy obiegła informacja o anulowaniu Letniego Grand Prix w Wiśle, zaplanowanego na weekend od 16 do 18 sierpnia. Przyczyną tego stanu rzeczy była ulewa, która doprowadziła do spustoszenia wybiegu, do którego była przytwierdzona trawa. Uniemożliwia to zawodnikom bezpieczne wyhamowanie po oddanym skoku. Obecny termin to 13-15 września, jednak nie jest to data potwierdzona. Odwołanie sierpniowych zawodów spowodowało liczne komplikacje, szczególnie wśród kibiców - konieczność odwołania lub przełożenia noclegów i transportu. Na szczęście, bilety można wykorzystać w nowym terminie lub je zwrócić.

A dziś srebrny medal na paryskich Igrzyskach Olimpijskich wywalczyli nasi siatkarze - to pierwszy olimpijski krążek od 1976 roku, kiedy to złoto wywalczyła drużyna Huberta Wagnera. Niestety, Polacy ulegli gospodarzom turnieju 3:0, jednak na uwagę zasługuje droga do wielkiego finału, w którym to nasi siatkarze pokazali się z jak najlepszej strony. Kibice na pewno zapamiętają półfinał z Amerykanami, gdzie po licznych zwrotach akcji podopieczni Nikoli Grbicia wygrali 3:2. Na ringu bokserskim Julia Szeremeta w kategorii do 57 kg zdobyła również srebrny medal. 

A wracając do głównej tematyki bloga - oto podpis Roberta Matei, polskiego skoczka narciarskiego. Mateja to z pewnością zasłużony dla sportów zimowych zawodnik, jednak miał również kilka występów, które nie przyniosły mu chluby. W PŚ zadebiutował w sezonie 1992/1993, a pierwsze pucharowe punkty zdobył w sezonie 1996/1997. Mało znanym faktem z kariery Matei są świetne występy na MŚ w Trondheim w 1997 roku: na skoczni normalnej zajął 5. miejsce (gdzie stoczył realną walkę o medal), a na dużej był 16. Sezon ten zakończył na 30. miejscu z dorobkiem 154 punktów. Sezon 1997/1998 to w miarę częste punktowanie (choć przeplatane wpadkami w postaci nieprzejścia kwalifikacji), 165 punktów i 34. miejsce na koniec. Na Igrzyskach w Nagano zajął 21. (skocznia normalna) i 20. (skocznia duża) miejsce. W sezonie 1998/1999 startował w głównej mierze w drugiej części sezonu. 17 stycznia 1999 roku miał ogromną szansę zwycięstwa w Pucharze Świata przed własną publicznością w Zakopanem. Po 1. serii prowadził przed Funakim i Ahonenem. Dzięki skokowi na odległość 126 metrów otrzymał notę 130,5 pkt. Jednak drugi skok na odległość 99 metrów, który był najkrótszym w 2. serii sprawił, że Mateja spadł na 16. pozycję z łączną notą za 2 skoki 209,4 pkt. W sezonie 1999/2000 Mateja punktował tylko trzykrotnie, większość konkursów kończąc poza czołową "30". Sezon 2000/2001 był ostatnim, w którym utrzymał poziom z poprzednich sezonów, a nawet zajął miejsce w czołowej "10". 133 punkty pozwoliły na zajęcie 31. miejsca. W sezonie 2001/2002 na zawodach w Villach w zespole z Kruczkiem, Skupieniem i Małyszem osiągnął pierwsze w historii miejsce na podium dla polskiej drużyny narodowej w PŚ (Polacy zajęli trzecie miejsce, za Finlandią i Japonią). Wraz ze wzrostem formy Adama Małysza, spadała forma Roberta Matei - w sezonach 2002/2003 i 2003/2004 występy zakopiańczyka były bardzo słabe. Do historii przeszedł jego katastrofalny występ na MŚ w lotach w Planicy w 2004 roku, kiedy to w fatalnym stylu oddał skok na odległość 85 metrów. Materiał z TVP1 doczekał się niezliczonej liczby parodii i przeróbek. Tą jedną próbą zapadł w pamięć jako symbol słabego zawodnika - wg mnie niesłusznie, gdyż wcześniejsze jego występy (w szczególności pod koniec lat 90.) były stosunkowo udane. Sezon 2004/2005 przyniósł poprawę formy - 87 punktów i 38. miejsce. Był to jednak ostatni sezon, w którym Robert Mateja regularnie włączał się do walki o pucharowe punkty. W późniejszych odsłonach zdobywał je sporadycznie, a w kwietniu 2008 zakończył karierę. Obecnie pracuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego Szczyrk (wbrew nazwie, szkoła ma siedzibę w sąsiednich Buczkowicach). 


5 sierpnia 2024

574. Ryan Regez

Oto podpis Ryana Regeza, szwajcarskiego narciarza alpejskiego. Specjalizuje się w skicrossie i w tej konkurencji odnosi największe sukcesy. Największe sukcesy święcił w sezonie 2021/2022: wygrał klasyfikację w tej konkurencji oraz zdobył olimpijskie złoto w Pekinie. Kolejne sezony to już słabsza dyspozycja: 36. miejsce na koniec sezonu 2022/2023 i 41. lokata na zakończenie sezonu 2023/2024. 



30 lipca 2024

573. Stefan Rettenegger

Po autografach Thomasa Rettenegera, austriackiego kombinatora norweskiego, na bloga wrzucam podpisy jego brata Stefana, który para się tą samą dyscypliną sportową. Młodszy z braci, jak dotąd, notuje lepsze rezultaty - Stefan ostatni sezon 2023/2024 zakończył na bardzo dobrym, 2. miejscu z wynikiem 1530 punktów. Łącznie na podium zawodów pucharowych stał 11 razy - 6 razy był drugi i 5 razy trzeci. 




24 lipca 2024

572. Thomas Rettenegger

Dziś na blogu - podpisy Thomasa Rettenegera, austriackiego kombinatora norweskiego. Urodzony w 2000 roku dwuboista pierwsze pucharowe punkty zdobył w sezonie 2022/2023 - 25. miejsce i 192 pucharowe punkty. Ostatni sezon 2023/2024 to zauważalna zwyżka formy - 9. miejsce w klasyfikacji generalnej i 877 punktów. W karierze raz stanął na podium - było to w styczniu 2023 w estońskim Otepää - w starcie masowym (bieg na 10 km i skok na skoczni normalnej) zajął 3. miejsce. 



21 lipca 2024

571. Jessica Hilzinger

Dziś na blogu - podpis Jessiki Hilzinger, niemieckiej narciarki alpejskiej. Urodzona w Szwajcarii zawodniczka specjalizuje się w slalomie i w tej konkurencji odnosi największe sukcesy. W swoim najlepszym pucharowym sezonie 2022/2023 zdobyła 133 punkty i zajęła 20. miejsce w klasyfikacji slalomu i 54. miejsce w klasyfikacji generalnej. Ostatni sezon 2023/2024 to gorsze występy: 16 punktów i 48. miejsce w klasyfikacji slalomu i 106. miejsce w klasyfikacji generalnej.  



14 lipca 2024

570. Erik Belshaw

Oto podpisy Erika Belshawa, amerykańskiego skoczka narciarskiego. Ten niespełna dwudziestolatek w zadebiutował w PŚ w sezonie 2022/2023, a ostatni sezon 2023/2024 miał rewelacyjny - zdobył 137 punktów, co przełożyło się na 35. pozycję w klasyfikacji generalnej. Na MŚ Juniorów w Planicy zdobył srebrny medal. Uwagę zwracały jego występy na największych skoczniach - na Letalnicy w Planicy zajał 8. miejsce, najlepsze w karierze, a najdalszy skok oddał na odległość 230 metrów w Oberstdorfie. 


AUTOGRAFY ZDOBYTE W WIŚLE (zima 2024): 19/63

10 lipca 2024

569. Stephanie Venier

Oto podpis Stephanie Venier, austriackiej narciarki alpejskiej. W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 12 stycznia 2013 roku w St. Anton, zajmując 39. miejsce w zjeździe. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła 30 listopada 2013 roku w Beaver Creek, gdzie zajęła 27. miejsce w supergigancie. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanęła 22 stycznia 2017 roku w Garmisch-Partenkirchen, kończąc supergiganta na drugiej pozycji. W 2017 roku wystartowała na mistrzostwach świata w Sankt Moritz, zdobywając srebrny medal w zjeździe. W styczniu 2019 roku odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata (zjazd w Garmisch-Partenkirchen). Łącznie w karierze dziesięciokrotnie stała na podium pucharowych zawodów, wygrywając dwa z nich. Ostatni sezon to 10. miejsce w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 726 punktów.