2016-01-24

146. Wojciech Fortuna

Weekend skoków w Zakopanem w pełni, po wczorajszym bardzo dobrym występie naszych skoczków apetyty Kibiców z pewnością znacznie urosły. Dziś konkurs indywidualny, w pierwszej serii zaprezentuje się 9 Polaków. Mam nadzieję, że wszyscy pokażą się z jak najlepszej strony.

A dziś autograf dla mnie szczególny, jeden z najcenniejszych w mojej kolekcji - podpis Wojciecha Fortuny, pierwszego polskiego złotego medalisty Zimowych Igrzysk Olimpijskich w historii. Wyczynu tego dokonał w 1972 roku podczas IO w Sapporo - kolejny złoty medal podczas Igrzysk zdobyła po 38 latach Justyna Kowalczyk w Vancouver.
Podczas tamtych zawodów w pierwszej serii W. Fortuna poszybował na odległość 111 m i uzyskał notę 130,4 pkt - najwyższą notę, jaką wówczas zawodnik uzyskał w pojedynczym skoku w historii tej dyscypliny. Drugi skok miał o wiele słabszy - 87,5 m, jednak udało mu się utrzymać przewagę. Fortuna o 0,1 punktu wyprzedził Szwajcara Waltera Steinera. Po tych Igrzyskach Wojciech Fortuna nie odnosił znaczących sukcesów (kilkukrotnie startował podczas Turnieju Czterech Skoczni) i w 1979 roku zakończył karierę sportową.
W 2015 roku postanowił sprzedać swój złoty medal, by pomóc Nicholasowi Fairallowi i Natalii Czerwonce, którzy ulegli poważnym wypadkom podczas zawodów sportowych.

Od Pana Wojciecha otrzymałem jeden autograf na kartce, podpisał się również na kopercie zwrotnej. Bardzo cieszy osobista dedykacja.
14 komentarzy:

 1. Gratuluję :)
  http://autografy-dawida123.blogspot.com/2016/01/54-ewa-drzyzga.html?m=0

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje !
  zapraszam :)
  http://skokinarciarskie98.blogspot.com/2016/01/19-thomas-diethart.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję! Zapraszam do mnie: http://morethanskijumping.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratki ! :)
  http://jackautographspl.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratulacje :)
  http://autografyipamiatkisportowe.blogspot.com/2016/01/henning-berg.html

  OdpowiedzUsuń

W komentarzu pozostaw coś więcej niż tylko gratulacje i linka do swojej strony.